Michel Ancel, celebrated creator of Rayman®, Beyond Good & Evil®, and the Raving Rabbids®, returns to his roots to bring us Rayman® Origins: a high-definition, 2D side-scrolling, platforming adventure with full four-player co-op!

Play Rayman Origins and discover or rediscover the magical universe and legendary 2D gameplay that captured the hearts of millions of fans...

When the Glade of Dreams is overrun by “nefurrious” Darktoons, the Fairy Council hastily invokes Rayman to save the day; but the hero of light isn’t quite all there…To help him, Rayman teams up with his best friend, Globox, and two crafty wizards, the Teensies. Together, the world’s most hilarious team of heroes will need to restore peace to the Glade, or watch as their beloved home vanishes like a bad dream...

Key Features

 • Rebirth of a Platforming Legend: It’s been 15 years since the initial launch of Rayman. Rayman Origins brings back many of the classic characters, revived in their original 2D form, as well as a whole new world of characters and environments.
 • Four-Player, Jump-In/Jump-Out, Co-op Gameplay: Play as Rayman in the solo campaign, or have up to three friends jump in at any time to play as Globox or as one of the two Teensies. Players can leave at any time without affecting the others’ progression.
 • Unique Approach to 2D Art: A rich world with over 100 characters and 12 unique environments created by some of the video gaming’s most reputed artists and animators. This creative approach to 2D design will recapture the hearts of platformer fans and introduce a new generation to one of the industry’s best-loved characters in his original 2D form.
 • A Vast Playground: Rayman Origins includes over 60 levels of 2D platforming gameplay designed for all ages and playing styles. Unlock new abilities progressively and return to previous levels to discover new paths and secrets.
 • Variety of Gameplay: Rayman Origins is a platformer at its core, but it has elements of many game genres. Rayman, Globox, and the Teensies gain unique abilities as they progress through the adventure, including swimming, diving and the sensational “HairlyCopter.” The game also features many elements of action, adventure, and beat-’em-up gameplay.
 • Epic Boss Fights: A giant pink monster with hundreds of eyes... A possessed, mountainous golem... An evil daisy-cum-carnivorous plant...Rayman Origins will put players to the test with these and many more challenging boss battles!
 • A Handful of Highly Talented Artists and Engineers: Rayman Origins was developed by the UBIart team in Montpellier and is built on an open-source game engine - the UBIart Framework - designed by Michel Ancel to allow much smaller teams of artists and developers to produce incredibly high-quality graphics and gameplay quickly and efficiently. This garage-game approach has led to great strides in creativity and innovation.

Rayman®, Beyond Good & Evil® ve Raving Rabbids®'in ünlü yaratıcısı Michel Ancel, bize Rayman® Origins'i getirmek için köklerine geri dönüyor: tam dört oyunculu bir yüksek çözünürlüklü, 2D yandan kaydırmalı, platform oluşturma macerası -op!

Rayman Origins oynayın ve milyonlarca hayranın kalbini fetheden büyülü evreni ve efsanevi 2D oynanışı keşfedin veya yeniden keşfedin...

Düşler Glade "nefretli" Darktoons tarafından istila edildiğinde, Peri Konseyi aceleyle Rayman'ı günü kurtarmak için çağırır; ama ışığın kahramanı tam olarak orada değil... Rayman, ona yardım etmek için en iyi arkadaşı Globox ve iki kurnaz büyücü olan Teensies ile bir araya geldi. Dünyanın en komik kahramanlarından oluşan ekibin birlikte Kayran'a barış getirmesi ya da sevgili evlerinin kötü bir rüya gibi yok oluşunu izlemesi gerekecek...

Ana Özellikler
Bir Platform Efsanesinin Yeniden Doğuşu: Rayman'ın ilk lansmanından bu yana 15 yıl geçti. Rayman Origins, orijinal 2D formlarında yeniden canlandırılan birçok klasik karakterin yanı sıra yepyeni bir karakter ve ortam dünyasını geri getiriyor.
Dört Kişilik, Jump-In/Jump-Out, Co-op Oynanış: Tek kişilik kampanyada Rayman olarak oynayın veya Globox veya iki Teensies'ten biri olarak oynamak için istediğiniz zaman üç arkadaşınıza katılın. Oyuncular, diğerlerinin ilerlemesini etkilemeden istedikleri zaman ayrılabilirler.
2D Sanata Eşsiz Yaklaşım: Video oyunlarının en tanınmış sanatçıları ve animatörlerinden bazıları tarafından yaratılan 100'den fazla karakter ve 12 benzersiz ortama sahip zengin bir dünya. 2D tasarıma bu yaratıcı yaklaşım, platform hayranlarının kalbini yeniden ele geçirecek ve yeni nesli, sektörün en sevilen karakterlerinden birini orijinal 2D biçiminde tanıştıracak.
Geniş Bir Oyun Alanı: Rayman Origins, her yaş ve oyun stili için tasarlanmış 60'tan fazla 2D platform oyunu seviyesi içerir. Aşamalı olarak yeni yeteneklerin kilidini açın ve yeni yollar ve sırlar keşfetmek için önceki seviyelere dönün.
Oynanış Çeşitliliği: Rayman Origins özünde bir platform oyunudur, ancak birçok oyun türünden öğeler içerir. Rayman, Globox ve Teensies, macera boyunca ilerledikçe yüzme, dalış ve sansasyonel "HairlyCopter" gibi benzersiz yetenekler kazanırlar. Oyun aynı zamanda birçok aksiyon, macera ve beat-'em-up oyun unsuru içeriyor.
Epic Boss Fights: Yüzlerce gözü olan dev pembe bir canavar... Ele geçirilmiş, dağlık bir golem... Şeytani bir papatya-etobur bitki...Rayman Origins, oyuncuları bu ve daha birçok zorlu patron savaşlarıyla test edecek !
Bir Avuç Yüksek Yetenekli Sanatçı ve Mühendis: Rayman Origins, Montpellier'deki UBIart ekibi tarafından geliştirildi ve Michel Ancel tarafından çok daha küçük sanatçı ve geliştirici ekiplerinin inanılmaz derecede üretmesine izin vermek için tasarlanan açık kaynaklı bir oyun motoru - UBIart Framework - üzerine inşa edildi. yüksek kaliteli grafikler ve oyun hızlı ve verimli. Bu garaj oyunu yaklaşımı, yaratıcılık ve yenilikte büyük ilerlemelere yol açmıştır.

Rayman® Origins

UBIart Montpellier

Experience the magical universe of Rayman with legendary 2D gameplay that has captured the hearts of millions of fans! Milyonlarca hayranın kalbini kazanan efsanevi 2D oyun ile Rayman'ın büyülü evrenini deneyimleyin!

 • 00

  Gün

  00

  Saat

  00

  dk

  00

  sn

  %10

  245,90

  221,31

 • Satın Al
 • Geliştirici FirmaUBIart Montpellier
 • Yayınlanma Tarihi29 Mar 2012
 • Kategoriler
  • Aksiyon
  • Macera
 • Desteklenen Platformlar Windows
 • Desteklenen Diller Çekçe, Felemenkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Rusça, Kastilya İspanyolcası
 • Windows Gereksinimler Minimum:
  • OS: Windows® XP / Windows Vista® / Windows® 7 (only)
  • Processor: 3.0 GHz Intel® Pentium® 4 or 1.8 GHz AMD Athlon™ 64 3000+
  • Memory: 1 GB Windows XP / 1.5 GB Windows Vista, 7
  • Video Card: 128 MB DirectX® 9.0c-compliant video card or higher* (see supported list)
  • Sound: DirectX 9.0c-compliant
  • Peripherals Supported: Windows-compatible keyboard, mouse, optional controller (Xbox 360® Controller for Windows recommended)
  *Supported Video Cards at Time of Release:
  • ATI Radeon™ X600 XT – HD 2600 XT series
  • NVIDIA® GeForce® 6800 GT – 8600 GT series
verified_user

7/24 kolay ve güvenli ödeme seçenekleri.

timer

E-Pin ve Oyun parası alışverişleriniz de 7/24 hızlı teslimat.

local_offer

E-Pin ve Oyun paralarında en uygun fiyatlar.

support_agent

Haftanın her günü 7/24 Canlı destek.

thumb_up

%100 müşteri memnuniyeti garantisi.

1 1 1 1