Oyun Açıklaması / Game DescriptionRecruit. Explore. Control.

Two years after Commander Shepard repelled invading Reapers bent on the destruction of organic life, a mysterious new enemy has emerged. On the fringes of known space, something is silently abducting entire human colonies. Now Shepard must work with Cerberus, a ruthless organization devoted to human survival at any cost, to stop the most terrifying threat mankind has ever faced.

To even attempt this perilous mission, Shepard must assemble the galaxy’s most elite team and command the most powerful ship ever built. Even then, they say it would be suicide. Commander Shepard intends to prove them wrong.

Just like in the previous game, what you say to the other characters matters a great deal. Fortunately, the conversation system has been improved. The camera now pans around characters as they talk to one another to evoke a dramatic, cinematic feel. Also, Shepard can interrupt the conversation when given the appropriate prompt, taking situations into new directions that could help or hinder the mission.

Shepard is more customizable than ever, letting you create your ideal lead character — gender, facial features, class, and of course, attitude. Once you embark on missions, you’ll be treated to an improved battle system that lets you target weak points and blast off your enemy’s limbs with a variety of weapons.

Set out to lead your team to victory… or die at the hands of The Collectors. Either path is possible in BioWare’s smash hit, Mass Effect 2. Which destiny will you choose?

Features:

 • The second act of BioWare’s epic sci-fi trilogy continues the story of Commander Shepard and humanity’s first steps onto the galactic stage
 • Success – or failure – depends heavily on the crew you assemble and their loyalty to you and the mission
 • Stunning graphics and a refined dialog system will draw you into the story like never before
 • Numerous improvements to the intense, third-person shooter combat
 • Deep character customization options let you create your own vision of Commander Shepard

İyileştirmek. Keşfetmek. Kontrol.

Komutan Shepard'ın organik yaşamı yok etmeye kararlı işgalci Reaper'ları püskürtmesinden iki yıl sonra, gizemli yeni bir düşman ortaya çıktı. Bilinen uzayın uçlarında, bir şey sessizce tüm insan kolonilerini kaçırıyor. Şimdi Shepard, insanlığın karşılaştığı en korkunç tehdidi durdurmak için ne pahasına olursa olsun insanın hayatta kalmasına adanmış acımasız bir organizasyon olan Cerberus ile birlikte çalışmalıdır.

Bu tehlikeli göreve girişmek için bile Shepard, galaksinin en seçkin ekibini bir araya getirmeli ve şimdiye kadar yapılmış en güçlü gemiye komuta etmelidir. O zaman bile intihar olacağını söylüyorlar. Komutan Shepard onların yanıldığını kanıtlamaya niyetli.

Tıpkı önceki oyunda olduğu gibi, diğer karakterlere ne söylediğiniz çok önemli. Neyse ki, konuşma sistemi geliştirildi. Kamera, dramatik, sinematik bir his uyandırmak için birbirleriyle konuşurken karakterlerin etrafında döner. Ayrıca, Shepard uygun komut verildiğinde konuşmayı kesebilir, durumları göreve yardımcı olabilecek veya engelleyebilecek yeni yönlere yönlendirebilir.

Shepard her zamankinden daha özelleştirilebilir, ideal baş karakterinizi yaratmanıza izin veriyor - cinsiyet, yüz özellikleri, sınıf ve tabii ki tavır. Görevlere başladığınızda, zayıf noktaları hedeflemenize ve çeşitli silahlarla düşmanınızın uzuvlarını patlatmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir savaş sistemiyle karşılaşacaksınız.

Takımınızı zafere götürmek için yola çıkın… ya da The Collectors'ın ellerinde can verin. BioWare'in hit oyunu Mass Effect 2'de her iki yol da mümkündür. Hangi kaderi seçeceksiniz?

Özellikler:

BioWare'in epik bilimkurgu üçlemesinin ikinci perdesi, Komutan Shepard'ın hikayesini ve insanlığın galaktik sahneye ilk adımlarını sürdürüyor.
Başarı – ya da başarısızlık – büyük ölçüde bir araya getirdiğiniz mürettebata ve onların size ve göreve olan sadakatine bağlıdır.
Çarpıcı grafikler ve iyileştirilmiş bir diyalog sistemi sizi daha önce hiç olmadığı kadar hikayenin içine çekecek
Yoğun, üçüncü şahıs nişancı savaşında çok sayıda iyileştirme
Derin karakter özelleştirme seçenekleri, kendi Komutan Shepard vizyonunuzu oluşturmanıza olanak tanır

Mass Effect 2 (2010)

BioWare

Recruit. Explore. Control.Two years after Commander Shepard repelled invading Reapers bent on the destruction of organic life, a mysterious new enemy has emerged. On the fringes of known space, something is silently abducting entire human colonies. İyileştirmek. Keşfetmek. Control.Komutan Shepard'ın organik yaşamı yok etmeye kararlı işgalci Reaper'ları püskürtmesinden iki yıl sonra, gizemli yeni bir düşman ortaya çıktı. Bilinen uzayın uçlarında, bir şey sessizce tüm insan kolonilerini kaçırıyor.

 • 00

  Gün

  00

  Saat

  00

  dk

  00

  sn

  %10

  81,90

  73,71

 • Satın Al
 • Geliştirici FirmaBioWare
 • Yayınlanma Tarihi28 Oca 2010
 • Kategoriler
  • RYO
 • Desteklenen Platformlar Windows
 • Desteklenen Diller İngilizce, Fransızca, Almanca, Çekçe, Macarca, İtalyanca, Lehçe, Rusça, Kastilya İspanyolcası
 • Windows Gereksinimler
  • OS: Windows XP SP3 / Windows Vista SP1 / Windows 7
  • Processor: 1.8GHz Intel Core 2 Duo or equivalent AMD CPU
  • Memory: 1 GB RAM for Windows XP / 2 GB RAM for Windows Vista and Windows 7
  • Graphics: 256 MB (with Pixel Shader 3.0 support)
  • DirectX®: DirectX 9.0c August 2008 (included)
  • Hard Drive: 15 GB
  • Sound: DirectX 9.0c compatible
  • Supported Chipsets: NVIDIA GeForce 6800 or greater; ATI Radeon X1600 Pro or greater. Please note that NVIDIA GeForce 7300, 8100, 8200, 8300, 8400, and 9300; ATI Radeon HD3200, and HD4350 are below minimum system requirements. Updates to your video and sound card drivers may be required.
verified_user

7/24 kolay ve güvenli ödeme seçenekleri.

timer

E-Pin ve Oyun parası alışverişleriniz de 7/24 hızlı teslimat.

local_offer

E-Pin ve Oyun paralarında en uygun fiyatlar.

support_agent

Haftanın her günü 7/24 Canlı destek.

thumb_up

%100 müşteri memnuniyeti garantisi.

1 1 1 1