Assassin’s Creed® 2 is the follow-up to the title that became the fastest-selling new IP in video game history. The highly anticipated title features a new hero, Ezio Auditore da Firenze, a young Italian noble, and a new era, the Renaissance.
Assassin’s Creed 2 retains the core gameplay experience that made the first opus a resounding success and features new experiences that will surprise and challenge players.
Assassin’s Creed 2 is an epic story of family, vengeance and conspiracy set in the pristine, yet brutal, backdrop of a Renaissance Italy. Ezio befriends Leonardo da Vinci, takes on Florence’s most powerful families and ventures throughout the canals of Venice where he learns to become a master assassin.

 • EZIO, A NEW ASSASSIN FOR A NEW ERA Ezio Auditore da Firenze is a young Italian noble who will learn the ways of the assassins after his family was betrayed and he looks to seek vengeance. He is a lady’s man, a free soul with panache yet has a very human side to his personality. Through him, you become a master assassin.
 • RENAISSANCE ITALY Italy in the 15th century was less a country and more a collection of city-states where families with political and economic strength began to take leadership roles in cities like Florence and Venice. This journey through some of the most beautiful cities in the world takes place in a time in history where culture and art were born alongside some of the most chilling stories of corruption, greed and murder.
 • A NEW-FOUND FREEDOM You will be able to perform missions when you want and how you want in this open-ended world that brings back free-running and adds elements such as swimming and even flying to the adventure. The variety in gameplay adds another layer for you to truly play through the game any way you choose.
 • DYNAMIC CROWD Discover a living, breathing world where every character is an opportunity for the player. Blending in with the crowd is easier, working with in-game characters provide ample rewards but can also lead to surprising consequences.
 • BECOME A MASTER ASSASSIN Perfect your skills to become a master assassin where you brandish new weapons, learn to disarm enemies then use their weapons against them, and assassinate enemies using both hidden blades.


Please note that as of November 19th, 2018, the online features for this game are no longer supported. The Multiplayer mode / Co-op mode will no longer be accessible.

 

Assassin's Creed® 2, video oyun tarihinin en hızlı satan yeni IP'si haline gelen oyunun devamı niteliğindedir. Merakla beklenen başlıkta yeni bir kahraman, genç bir İtalyan soylusu olan Ezio Auditore da Firenze ve yeni bir dönem olan Rönesans yer alıyor.
Assassin's Creed 2, ilk opus'u büyük bir başarıya dönüştüren temel oyun deneyimini koruyor ve oyuncuları şaşırtacak ve zorlayacak yeni deneyimler içeriyor.
Assassin's Creed 2, Rönesans İtalya'sının bozulmamış ancak acımasız zemininde geçen destansı bir aile, intikam ve komplo hikayesidir. Ezio, Leonardo da Vinci ile arkadaş olur, Floransa'nın en güçlü ailelerini ele geçirir ve usta bir suikastçı olmayı öğrendiği Venedik kanallarında maceralara atılır.

EZIO, YENİ BİR DÖNEM İÇİN YENİ BİR KATILIMCI Ezio Auditore da Firenze, ailesine ihanet edildikten sonra suikastçıların yollarını öğrenecek olan genç bir İtalyan soyludur ve intikam peşinde koşar. O bir hanımefendinin erkeği, gösterişli özgür bir ruh ama kişiliğinin çok insani bir yanı var. Onun aracılığıyla usta bir suikastçı olursunuz.
RÖNESANS İTALYA 15. yüzyılda İtalya bir ülke olmaktan çok, Floransa ve Venedik gibi şehirlerde siyasi ve ekonomik güce sahip ailelerin liderlik rolleri almaya başladığı bir şehir devletleri topluluğuydu. Dünyanın en güzel şehirlerinden bazılarına yapılan bu yolculuk, kültür ve sanatın, en ürpertici yolsuzluk, açgözlülük ve cinayet hikayelerinden bazılarının yanında doğduğu bir tarihte gerçekleşir.
YENİ BULUNAN BİR ÖZGÜRLÜK Serbest koşmayı geri getiren, maceraya yüzme ve hatta uçma gibi öğeler ekleyen bu açık uçlu dünyada görevleri istediğiniz zaman ve istediğiniz şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Oynanıştaki çeşitlilik, oyunu gerçekten istediğiniz şekilde oynamanız için başka bir katman ekler.
DİNAMİK KALABALIK Her karakterin oyuncu için bir fırsat olduğu, yaşayan, nefes alan bir dünyayı keşfedin. Kalabalığa karışmak daha kolaydır, oyun içi karakterlerle çalışmak bol miktarda ödül sağlar ama aynı zamanda şaşırtıcı sonuçlara da yol açabilir.
USTA SUİKÇİ OLUN Usta bir suikastçı olmak için becerilerinizi geliştirin, burada yeni silahlar üretin, düşmanları silahsızlandırmayı öğrenin, ardından silahlarını onlara karşı kullanın ve her iki gizli bıçağı kullanarak düşmanları öldürün.

Lütfen 19 Kasım 2018'den itibaren bu oyunun çevrimiçi özelliklerinin artık desteklenmediğini unutmayın. Multiplayer modu / Co-op modu artık erişilebilir olmayacak.

Assassin's Creed 2

Ubisoft Montreal

An epic story of family, vengeance and conspiracy set in the pristine, yet brutal, backdrop of a Renaissance Italy. New low price! Rönesans İtalya'sının bozulmamış, ancak acımasız zemininde geçen destansı bir aile, intikam ve komplo hikayesi. Yeni düşük fiyat!

 • 00

  Gün

  00

  Saat

  00

  dk

  00

  sn

  %10

  107,90

  97,11

 • Satın Al
 • Geliştirici FirmaUbisoft Montreal
 • Yayınlanma Tarihi4 Mar 2010
 • Kategoriler
  • Aksiyon
  • Macera
 • Desteklenen Platformlar Windows
 • Desteklenen Diller İngilizce*, Fransızca*, Almanca*, İtalyanca*, Kastilya İspanyolcası*, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Danca, Felemenkçe, Korece, İsveççe
  *seslendirme destekli diller
 • Windows Gereksinimler Minimum:
  • OS: Windows® XP (32-64 bits) /Windows Vista®(32-64 bits)/Windows 7® (32-64 bits) *
  • Processor: Intel Core® 2 Duo 1.8 GHZ or AMD Athlon X2 64 2.4GHZ
  • Memory: 1.5 GB Windows® XP / 2 GB Windows Vista® - Windows 7®
  • Graphics: 256 MB DirectX® 9.0–compliant card with Shader Model 3.0 or higher (see supported list)
  • DirectX®: DirectX 9.0
  • Hard Drive: 8 GB free space
  • Sound: DirectX 9.0 –compliant sound card
  • Supported Peripherals: Keyboard, mouse, optional controller
  * This product does not support Windows® 98/ME/2000/NT
  Supported Video Cards at Time of Release: ATI® RADEON® X1950, HD 2000/3000/4000/5000 series NVIDIA GeForce® 7/8/9/100/200 series
verified_user

7/24 kolay ve güvenli ödeme seçenekleri.

timer

E-Pin ve Oyun parası alışverişleriniz de 7/24 hızlı teslimat.

local_offer

E-Pin ve Oyun paralarında en uygun fiyatlar.

support_agent

Haftanın her günü 7/24 Canlı destek.

thumb_up

%100 müşteri memnuniyeti garantisi.

1 1 1 1