Sosyal Medyada Biz

Videolar

Korku Oyunları Tarihindeki En Müthiş Jumpscare Sahneleri

Kaygı oyunları, her ne kadar genel oyuncu kitlesine pek hitap etmese de aşikâr bir kitle tarafından hayli seviliyor ve takip ediliyor. Endişe oyunlarının vazgeçilmez ögelerinden birisi de ünlü jumpscare sahneleri. Anlık ses ve yaratık çıkışları ile gerçekleşen bu sahneler, oyuncuların yüreklerini ağızlarına getiriyor. Pekala görüntü oyun tarihinin en fecî jumpscare sahneleri neler?

Yayınlandı

Tarihinde

Yazar

Sadece korku oyunlarında değil, birebir vakitte sinema ve dizilerde de epey kullanılan ve öbür korkutma ögelerinden daha ucuz lakin tesirli bir sistem olan jumpscare; kimi oyuncuları koltuktan sıçrattırıyor, kimilerini ise ekrana yumruk attırıyor.

Çoğu görüntü oyununda giderek artan sesler sonrası birden oluşan sessizlik genelde jumpscare geleceğinin işareti oluyor lakin her oyunda bu bu türlü değil. Jumpscare’in başarılı olabilmesi için oyuncunun bu türlü bir şeyle karşılaşacağını kestirim etmemesi gerekiyor. Uzun süren sakin oyun sekansları sonrası kullanılan ve ekseriyetle yüksek bir ses efekti ile ekranı kaplayan yaratıklar ile gerçekleşen jumpscare’ler her oyunda farklı dizayn ediliyor. Bu yazımızda video oyun tarihinin en vahim 10 jumpscare sahnesine göz atıyoruz. Yazıdaki sahnelerin büsbütün rastgele sıralandığını da belirtelim.

Dead Space: Asansördeki Necromorph

Orijinali Visceral Games tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan ünlü serinin birinci oyunu Dead Space, geçtiğimiz haftalarda Motive Studio tarafından geliştirilen yine üretimi Dead Space Remake ile tekrar gündem olmuştu. Bir mühendis olan Isaac Clarke ile USG Ishımura’nın gizemini çözmeye çalıştığımız oyunda ünlü bir jumpscare sahnesi bulunuyor.

Oyun boyunca USG Ishımura maden gemisinin içerisinde dolaşıyoruz. Geminin katları ortasında seyahat yapabilmek için asansörlere bol bol başvuruyoruz. Isaac Clarke’ı yöneten oyuncular için epey olağan bir rutin haline gelen asansöre binme sekanslarından birinde işler rutin olmaktan çıkıyor. Uzaylı DNA’sı ile insanın karışımından oluşan Necromorph yaratıklardan birisi Clarke’a selam veriyor ve onun gitmesine müsaade vermiyor. Asansörün kapılarını zorluyor ve içeri girmeye çalışıyor. Beklenmedik bu sahne, oyunun en ünlü jumpscare sahnelerinden birisi durumunda.

Resident Evil: Zombi köpek sahnesi

Japonya merkezli görüntü oyun geliştiricisi ve yayıncısı Capcom’un en ikonik serilerinden olan Resident Evil’ın tüm oyunlarında çeşitli jumpscare sekanslarına rastlayabiliyoruz. Yapısı gereği bilhassa birinci oyunlar vakit zaman yavaşlayan, bulmaca çözdüğümüz ve yanlışsız yolu bulmaya çalıştığımız oyunlardı. Birtakım zombiler yavaş yavaş kendilerini göstere göstere karşımıza çıkıyorlardı ve bu pek sorun teşkil etmiyordu. Kimi sekanslarda ise hiç beklemediğimiz bir anda zombi saldırısına uğrayabiliyordunuz. Oyunun yavaşladığı noktalarda hiç beklemediğimiz anlarda gelen bu sahneler koltuktan sıçratacak düzeyde olabiliyordu.

O sahnelerden en ünlüsü ise zombi köpek sahnesi olarak biliniyor. 1996 çıkışlı Resident Evil 1’in bir kısmında, dar bir koridora kapı yardımıyla giriş yapıyoruz. Kamera açısının hayli dar olduğu ve karakterin açısına nazaran istikamet değiştirdiği kısımda birden cam kırılıyor ve içeriye zombileşmiş bir köpek atlıyor. Üstteki videoda bir yayıncının reaksiyonunu görebilirsiniz. Yayıncı, oyunu daha evvelden bildiği için köpeğin orada çıkacağını bilse de zamanlamayı tutturamıyor ve tekrar korkuyor. 🙂

Outlast: Asılan adam

Red Barrels tarafından geliştirilen ve yayınlanan tanınan kaygı oyunu serisi Outlast’ın yeni çıkacak oyunu Trials’ı da sayarsak toplam 3 oyunu bulunuyor. En tanınan olan birinci oyun, görüntü oyun kesiminde endişe kategorisinin ikonik oyunlarından birisi haline gelmiş durumda. Birinci şahıs bakış açısıyla oynadığımız, zımnilik ögeleri içeren hikayesi oldukça gizemli olan Outlast’ın oyuncuya hoş geldin ikramı ise epeyce acımasız. 🙁

Oyunun birinci kısımlarında akıl hastanesine girerken epey gergin bir ortam bizleri karşılıyor. Havalandırma boşluklarını da kullanarak çeşitli koridor ve odalara giriyoruz. Oyunun birinci jumpscare sahnesi olarak bilinen ve epey ünlü olan bu sahnede havalandırmadan indikten sonra kütüphaneye girerken yüksek bir ses efektiyle birlikte asılmış bir adam sallanarak yüzümüze hakikat geliyor. Epeyce acımasız bir hoşgeldin ikramı diyebiliriz.

Bioshock Infinite – Uzunluk of Silence

Irrational Games tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından yayıncılığı üstlenilen Bioshock Infinite, serinin son oyunu olarak biliniyor. İçerisinde bilim kurgu ve fantastik ögeleri de bulunduran oyun, FPS tipinde bir imal. Oyunda eski Pinkerton casusu olan Booker ile Columbia isimli gökyüzü kentinde esir bir kız olan Elizabeth’i kurtarmaya çalışıyoruz ve olaylar gelişiyor. 

Çeşitli yetenekler, RPG öğeleri ve güçlü bir öyküye sahip oyunda Boy of Silence ismi verilen farklı düşman tipi mevcut. Bunlar başlarında duyularını güçlendiren, kulaklarının daha güzel duymasını sağlamak için yanlarda büyük kısımları bulunan bir kask takıyorlar. Öyküye nazaran bunlar beyinleri yıkanmış ve muhafız üzere davranmaya zorlanmış genç erkeklerdir. Booker olarak onlarla savaşmak pek akıl karı değil zira yalnızca görüş alanlarına girmemek yetiyor. Şayet görüş alanında kalmaya devam ederseniz yüksek sesli alarm sesi çıkarıyorlar ve etraftaki düşmanları sizin üstünüze çekiyorlar. Elizabeth’i kurtarma yolunda yaptığımız bir vazifede ardımızı döndüğümüzde bir tanesi birden karşımıza çıkıyor ve yürekleri ağızlara getiriyor. Ünlü yayıncı Pintipanda’nın sahneye yansısını üstten izleyebilirsiniz. 

Alien: Isolation: Xenomorph 

The Creative Assembly tarafından geliştirilen ve SEGA tarafından yayınlanan birinci şahıs bakış açısı ile oynanılan dehşet oyunu Alien: Isolation, yaklaşık 9 yıl evvel 2014 yılında çıkışını yaptı. Günümüzde hala tanınan kaygı oyunları ortasında yerini alan üretimde, bir araştırma vazifesi için keşif grubuna dahil olan Amanda isimli karakterimizle annemizin de orada bulunduğuna inandığımız uzay istasyonu olan Sevastopol İstasyonu’nda hayatta kalmaya çalışıyoruz. 

Oyuneks.com

Oyunda pek çok sefer karşılaştığımız ve peşimizi kolay kolay bırakmayan Xenomorph isimli bir yaratık bulunuyor. Epeyce büyük uzunluklu, korkutucu ve saldırgan olan bu yaratık, havalandırma boşluklarında, istasyonun muhakkak köşelerinde ve kapı girişlerinde bizlere acımasız sürprizler yapabiliyor. Üstteki görüntüde yer alan sahnede ise bir kapıyı açarken kendisi kocaman uzunluğuyla birden önümüze çıkıyor. Unutmayın ki şayet oyunu oynayacaksanız Xenomorph, her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu sahne yalnızca tek bir örneği.

P.T: Gerine bak!

Ünlü görüntü oyun geliştiricisi ve dizayncısı Hideo Kojima tarafından ‘’7780 Studios’’ adı altında geliştirilen ve Konami tarafından yayınlanan P.T, aslında o vakitler merakla beklenen Silent Hills oyunu için bir oynanabilir demo niteliğindeydi. PlayStation 4 için yayınlanan ve fiyatsız olarak sunulan demo, Kojima’nın Silent Hills projesini iptal etmesiyle birlikte kaldırıldı. 

Oldukça fecî bir demo olan P.T, 2014 yılında çıktığı devirde görüntü oyun dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Oyunda karakterimiz ile birlikte bir konutun koridorlarında dolaşıp duruyoruz. Her seferinde koridor ve dolaştığımız ev kendini yeniliyor ve yeni olaylar karşımıza çıkıyor. Oyunun sonuna kadar çeşitli döngüler gerçekleşmeye devam ediyor ve yeni gizemler ortaya çıkıyor. Koridorlardan birinde radyoyu dinliyoruz ve bu sırada radyodan ‘’Arkana Bak!’’ ve ‘’Sana gerine bak dedim!’’ cümlelerini duyuyoruz. Ardımıza döndüğümüzde ise olanlar oluyor ve büyük bir jumpscare yiyoruz. Üstteki görüntüye göz atabilirsiniz.

Batman Arkham Knight – Man-Batchock (İnsansı Yarasa)

Rocksteady tarafından geliştirilen ve Warner Bros tarafından yayınlanan Batman Arkham serisinin son oyunu Batman Arkham Knight, temelinde bir dehşet oyunu değil. Üçüncü şahıs bakış açısı ile oynadığımız bir aksiyon-macera oyunu olan üretimde kapalılık ögeleri, çeşitli yetenekler, akınlar, yakın dövüş tarzları ve batmobile yardımı ile uğraşa giriyoruz. Batman ile binalardan binalara uçabiliyor, çeşitli yerlere kancalar atabiliyoruz.

Oyunda genelde bir yerden bir yere gitmek için en süratli yol binalara kanca atmak ve akabinde oralardan atlayıp havada pelerinle süzülmek. Oyunda daha çok aksiyon sekansı yer aldığı için pek fazla jumpscare beklemiyoruz ama Gotham kentinin gizemli ve karanlık atmosferi içerisinde yaratıklar da bulunabiliyor. Bu sahnede havada süzülürken bir binaya kanca atıyoruz ve olağanda hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza bu büyük beşerle yarasa birleşimi bir insansı yarasa çıkıyor. Bu türlü bir oyunda bu türlü bir anda son bekleyeceğimiz şey bu olduğu için hayli korkutucu bir sekans olduğunu söyleyebiliriz.

Cry of Fear: Fotoğraf çekme ve X işareti

İsveçli bağımsız görüntü oyun geliştirici Team Psykskallar tarafından geliştirilen ve yayınlanan Cry of Fear, 22 Şubat 2012 tarihinde piyasaya çıkışını yapmıştı. Devrin ünlü YouTube oyun içeriği üreticileri tarafından çokça görüntüsü çekilen ve tanınan hale gelen oyun, bugün hala unutulmazlar ortasında yer alıyor. Cry of Fear, temelinde Half-Life için bir oyun moduydu lakin sonrasında farklı bir oyun olarak piyasaya çıktı. Mekanikleri Half-Life temeli üzerinden oluşturulmuş durumda.

Oyun, bol jumpscare içermekte ve epeyce fecî bir oyun. Oyunun en tanınan jumpscare sahnelerinden birisi oyunun başlarında karşımıza çıkıyor. Elimizdeki fotoğraf makinesiyle X işaretlerini çekerek ilerlemeye çalışıyoruz. Kapılar açıyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz. Aslında burada oyuncu olarak olan biteni pek anlayamıyoruz; yalnızca X işaretleri, açılan kapılar ve elimizde fotoğraf makinemiz var. Bu formda ilerlerken karanlığın içinden çığlık atan vahim bir yüz çıkıyor ve olan oluyor. Oyun incelemeleriyle ünlü içerik üreticisi Dost Kayaoğlu’nun bundan tam 9 yıl evvelki reaksiyonunu üstten izleyebilirsiniz.

Resident Evil 7: Marguerite Baker

Capcom’un tanınan dehşet oyunu serisi Resident Evil’ın birinci oyunu olan Resident Evil 1’den Zombi Köpek sahnesini üstte anlatmıştık. Serinin bir diğer oyunu olan Resident Evil 7’de de çokça jumpscare bulunuyor lakin burada grafiklerin ve oyun motorunun çok daha gelişmiş olması sebebiyle her şey çok daha korkutucu. Resident Evil 7, Ethan ve Mia karakterleri, oyunda başımıza bela olan Baker ailesinin gizemli öyküsü ile hayli beğeni toplamış ve birçok oyuncuyu korkutmayı başarmıştı. Bu yüzden Resident Evil serisinden bir oyun daha koymak istedik.

Resident Evil 7’de Zoe ve Lucas Baker karakerlerinin annesi ve Jack Baker’ın karısı Marguerite Baker, oyunda bizlerin peşini kolay kolay bırakmıyor ve bolca jumpscare sahnesi mevcut. Bunlardan en ünlüsü üstte bir reaksiyon derleme görüntüsüne sahip olan merdiven sahnesi. Ethan Winters ile merdivenlerden çıkarken pencere birden parçalanıyor ve Marguerite ayağımızı yakalıyor. Üstteki görüntüden birçok oyuncunun reaksiyonuna göz atabilirsiniz. Kendisi, yayıncıları hayli bir korkutmuş.

Amnesia The Dark Descent: The Iron Maiden

Frictional Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan Amnesia serisinin birinci oyunu olan The Dark Descent, 2010 yılında piyasaya çıkışını yaptı. Çıktığı devrin en tanınan dehşet oyunu olan The Dark Descent, bilhassa ünlü YouTuber PewDiePie ile birlikte büyük popülerliğe ulaşmıştı. Birinci şahıs bakış açışı ile oynadığımız oyunun kendine has akıl sıhhati mekaniği de ilgileri çekmişti. Jumpscare sahneleri bulunan lakin tansiyon ögelerinin de epeyce fazla yer aldığı oyunda jumpscare sahneleri yalnızca yaratıklardan ibaret de değildi.

Oyunun bir kısmında karakterimizle birlikte Iron Maiden ismi verilen bir yapıya hakikat gidiyoruz. Aslında Iron Maiden, Orta Çağ’a ilişkin mitolojik bir azap aleti. Varlığı mitlere dayanıyor, bu yüzden de gerçekliği bilinmemekte. Oyunda da bu korkutucu alete gerçek ilerliyoruz ve hiç beklemediğimiz bir anda kapıları bir anda yüksek bir ses efekti ile açılıyor. Bu sefer yaratıklar değil, birden açılan bir azap aleti kapısı bizleri korkutmayı başarıyor. 

Oyuneks.com

Video oyun tarihindeki en vahim 10 jumpscare sahnesini derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Listede alışılmış ki de bahsetmediğimiz pek çok sahne bulunabilir. Bu serinin istekleriniz dahilinde yenisi yazılabilir. Listede yer almayan öteki oyunları ve jumpscare sahnelerini yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

 994 Toplam Görüntülenme

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
OYUNEKS'E DÖN